Hava Durumu

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener: 'Onlara bu ateşten gömleği giydiremediğim için özür diliyorum'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Afyonkarahisar'daki mitingde konuştu. Akşener, "Koltuktan başka bir şey düşünmediler. Ben sustum ama yüzde 60 ile kazanırız diyenler susmadı" dedi. Akşener, isim vermeden Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş için çarpıcı ifadeler kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2023 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2023 16:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
İYİ Parti Genel Başkanı Akşener: 'Onlara bu ateşten gömleği giydiremediğim için özür diliyorum'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Afyonkarahisar'daki mitinginde Millet İttifakı'na yönelik çok çarpıcı ifadeler kullandı. Akşener, isim vermeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na çok sert sözlerle yüklendi.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı işaret eden Akşener, "Ben milletimizin bu umudu ve bu iki arkadaşımızın, milletimizin tarihi çağrısına kulak vereceğini düşündüm ama maalesef yanıldım. Onlara bu ateşten gömleği giydiremediğim için özür diliyorum. Allah'ımız şahit tutuyorum ki, ne yaptıysam seçimleri kazanmak için yaptım" dedi.

YEREL SEÇİM KARARINI AÇIKLADI

Akşener, "Önümüzdeki seçimlerde kendi kadrolarımızla milletimizin huzuruna çıkacak ve göreve talip olacağız. Buradan tüm siyasi partilere de, yani iktidarından muhalefete çağrıda bulunuyorum. Gelin hep birlikte vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini yansıtacağı bir rekabet ortamı oluşturalım. Gelin tüm siyasi partiler hep birlikte ayrı ayrı seçimlere girelim, biz varız, sizleri de bekleriz" diye konuştu. 

Akşener'in açıklamaları şöyle: 

Bizim için siyaset hiçbir zaman bazıları gibi entelektüel hobi alanı olmadı. Hiçbir zaman kişisel düşlerin peşinden koşulacak bir parkur da olmadı. Biz siyaseti milleti için, milletle beraber yapanlarız. Sonuç alınamayacak işlerin şakşakçılığını yapmak bizde yok.

Faydasız siyasetten de milletimizin affına sığınırız. Bu yüzden İYİ Parti olarak sözümüz ilk günden beri netti, itirazımız ilk günden beri netti, hala net. Dayatmalara karşı tavrımız da ilk günden beri netti, hala net. Gerçeklerin mutlaka ortaya çıkmak gibi güzel bir huyu olduğunu çok iyi biliyoruz. Hele ki bu ülkede İçişleri Bakanlığı yapmış bir Meral Akşener'i PKK itirafçısı ile suçlamak...

Bizim eksiklerimiz de tabii ki var. Seçimlerin muhasebesi konusunda bir süre suskun kalmayı tercih ettik. Bilimsel veriler ışığında hakikatin ortaya çıkmasına alan açmak gerekiyordu. Ben de hem kendimize hem de yenilginin paydaşlarına, kendi hatalarımızla başbaşa kalacağımız bir zaman tanımak istedim. Görüyorum ki, bu iyi niyetimiz yeni bir suistimal alanına dönüştürülmek isteniyor. Sessizlik yalanların daha fazla yankılanmasına sebep oluyor. Tek kelime konuşmadığım halde her akşam, 'Meral Akşener bunu dedi, İYİ Parti şöyle yapacak' diyerek yalan konuşanların arttığını gördük.

Hataları ile yüzleşmesi gerekenler fırsatı kendi kabahatlerini gizlemek için kullandılar. Ben sustum ama yüzde 60 ile kazanırız diyenler susmadı. Bilimsel verileri masaya koyan ben sustum, verileri yırtıp atanlar susmadı. Seçimin faturasını bize yüklemeye çalıştılar. Milyonlar, umut yerine öfke ile doldu.

Hakikati en yakından bilenler çıkıp da tek kelam etmedi. Ben bunların hiçbirini şaşkınlıkla karşılamadım ama hepsi midemi bulandırdı. Bu sessizliği sürdürmek artık mümkün değildir. Susmamız artık mümkün değil. Hakikati daha fazla bekletmek mümkün değildir.

"KENDİ ADAYLIĞIMDAN FERAGAT ETTİM"

2023 seçimlerine girerken, Sayın Erdoğan karşısında seçimi açık farkla kazanacak iki aday çıkardım. 20 senede ilk kez milletimizin sevgisini kazanıp belirgin üstünlük kuran iki adayımız oldu. Araştırmalarda bu iki arkadaşımızın rahatlıkla Cumhurbaşkanı seçileceğini gördük. 3 sene boyunca il il, ilçe ilçe ziyaretlerde milletimizin bize açıkça söyledikleri de bunu doğruladı. Ben de bir söz verdim. 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın adayı olacak dedim. Bunun için kendi adaylığımdan feragat ettim. Ben iktidarı sandıkta yenmenin yeterli olacağını düşündüm ama asıl sorunun kendi saflarımızda olduğunu göremedim. Bu nedenle yüce Türk Milleti'nden ve sizlerden özür diliyorum.

"MİLLETİMİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM"

Ben bu iki arkadaşımızın yolunu açmak için elimden geleni yaptım. Hiçbir kişisel beklentim olmadan onları destekledim ama onların yolunun kapatanlara engel olamadım. Türk Milleti'nden özür diliyorum. Önleri kesilmek istendiğinde yardımlarına koştum. Yanlarında durdum. Her türlü hakareti, iftirayı göğüsledim ama onları paçalarından tutup aşağı çekenlere engel olamadım. Aziz Türk Milleti ve değerli arkadaşlarım sizlerden özür diliyorum. Ben milletimizin bu umudu ve bu iki arkadaşımızın, milletimizin tarihi çağrısına kulak vereceğini düşündüm ama maalesef yanıldım. Onlara bu ateşten gömleği giydiremediğim için özür diliyorum. Allah'ımız şahit tutuyorum ki, ne yaptıysam seçimleri kazanmak için yaptım.

Sizler kadar, milletimiz kadar yürekli olamayanlar için de sizlerden özür diliyorum. Biz bundan sonra da gerektiği yerde yine ve yeniden yeter ki milletimiz kazansın, Türkiye kazansın diye her türlü fedakarlığı yapacağız. Fakat bundan sonra bu fedakarlıktan yalnızca milletimizin faydalanacağından emin olacağız.

"YENİ ANLAYIŞIN MERKEZİ OLMAYA TALİBİZ"

Hepimizden Türk siyaseti için talep ettiğimiz yeni anlayışın merkezi olmaya, İYİ Parti olarak talibiz. Sandıkta bizlere vermiş olduğunuz mesajı aldık, dersimize de iyi çalıştık.

İYİ PARTİ'NİN YEREL SEÇİM KARARI

Önümüzde yerel seçimler var. 2023'ü çantada keklik görenler yerel seçimi de genel seçim havasında değerlendirmeye başladılar. Gündemi ittifaklara çekmeye çalışıyorlar. Yerel seçim bir genel seçim değildir. Her yörenin kendi dinamikleri vardır. Toptancı anlayışla yerel seçimi merkez yerel bütünleşmesine götürür ya da sayısal ittifaklara yönlendirirsek bu yereli ortadan kaldırmak olur. Yerel seçimler çoğulculuğun yaşadığı yerdir. İttifak kurmak elbette belirlenen adayların seçilmesine katkı sağlıyor. Ancak başarılı ilkesel yaklaşımla yapılması getiriyor. Biz 2019'da hem toplumsal zeminde hem adaylarda durumu gördüğümüz için teklifte bulunduk. Biz götürdük bu teklifi. İttifakta başarılı olduk. Önümüzdeki seçimlerde kendi kadrolarımızla milletimizin huzuruna çıkacak ve göreve talip olacağız. Buradan tüm siyasi partilere de, yani iktidarından muhalefete çağrıda bulunuyorum. Gelin hep birlikte vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini yansıtacağı bir rekabet ortamı oluşturalım. Gelin tüm siyasi partiler hep birlikte ayrı ayrı seçimlere girelim, biz varız, sizleri de bekleriz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.