Hava Durumu

Tiktok ile ilgili şok itiraf! Gerçek ortaya çıktı

Dünya genelinde çok sayıda genç kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu Tiktok'ta viral olan videoların şirket yönetimi tarafından belirlendiği, videoların belli bir algoritmaya göre trend listesine girmediği ortaya çıktı. Durumu itiraf eden şirket, bu işleme 'Isıtma' adını verdiğini açıkladı. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 31.01.2023 17:50
Haber Güncellenme Tarihi: 31.01.2023 17:50
https://www.webursa.com
Tiktok ile ilgili şok itiraf! Gerçek ortaya çıktı

ABD merkezli ekonomi dergisi Forbes, bazıları işten ayrılan bazıları çalışmaya devam eden çalışanlara dayandırdığı haberinde, video paylaşım sitesi Tiktok yönetiminin keyfi olarak videoları manuel olarak öne çıkardığını aktardı.

TREND OLACAK VİDEOLARI ŞİRKET BELİRLİYOR

Tiktok çalışanlarının verdiği bilgiye göre, algoritmanın videoları öne çıkarmasının ötesinde Tiktok'ta ve Tiktok'un ana şirketi ByteDance'de çalışanlar, spesifik videoları gizlice kendi elleriyle seçerek dağıtımlarını hızlandırıyor. Bu işleme şirket içinde ısıtma olarak çevirebileceğimiz 'heating' adı veriliyor.

Tiktok'un şirket içinde kullandığı 'MINT Heating Playbook' adlı dokümanda yer alan bilgilere göre ısıtma özelliği, belirli sayıda video görüntülemesi elde etmek için videoların, Sizin İçin (For You) akışına müdahale ile öne çıkarılması anlamına geliyor.

ŞİRKET 'ISITMA' ÖZELLİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Isıtılmış videoların toplam video görüntülemesi, günlük toplam video görüntülemesinin büyük bir kısmını, yaklaşık yüzde 1-2'sini oluşturuyor. Bu da genel temel metrikler üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Forbes'un haberine kadar Tiktok, 'Isıtma' özelliğinden daha önce hiç bahsetmemişti. Bu olayın gündeme gelmesiyle Tiktok sözcüsü Jamie Favazza açıklama yaparak, 'Isıtma' işleminin tek nedeninin görüntüleme sayısını artırmak olmadığını dile getirdi.

"BU İŞLEMİ SIKÇA YAPMIYORUZ"

Favazza'nın aktardıklarına göre, Tiktok ayrıca bazı videoları içerik deneyimini çeşitlendirmek için öne çıkarıyor. Paylaşılan bilgiler ışığında; Tiktok'un bu işlemi, kullanıcıların 'Sizin İçin' sayfasında yalnızca 1-2 trend görmesini önlemek için benimsediğini söyleyebiliriz.

Favazza ayrıca Tiktok'un bu işlemi sıkça yapmadığını ve 'Sizin İçin' akışındaki videoların yalnızca 'yüzde .002'sinin ısıtılmış videolar olduğunu ifade etti.

ABD'Lİ ÜNLÜLERİN VİDEOLARINI BİLEREK ÖNE ÇIKARIYORLAR

Bununla beraber şirket, Tiktok'un bazı ABD merkezli çalışanlarının, ünlüleri ve yeni ünlenmiş içerik üreticilerini Tiktok topluluğuna tanıtmak için videolarını öne çıkardığını doğruladı.

Buradaki en önemli problemlerden biri 'Isıtma' özelliği kullanılarak öne çıkarılan videoların, reklamlar ya da sponsorlu gönderiler gibi herhangi bir etikete sahip olmaması. Bu hem içerik üreticilerin olduğundan daha iyi görünmesini sağlıyor hem de Tiktok'u, kazanan ve kaybedenin kim olacağına dair bir yargı merci haline getiriyor.

ÇALIŞANLARIN ARKADAŞLARININ VİDEOLARINI 'ISITIYORLAR'

Bu faktörlerin yanı sıra Forbes'un aktardığına göre; şirket içinde, çalışanların 'Isıtma' özelliğinden faydalanarak, arkadaşlarının, partnerlerinin ve hatta kendi hesaplarının öne çıkarılmasını sağladığı olaylar yaşandı.

Özellikle Z jenerasyonunun en sevdiği uygulamalardan biri olan Tiktok'un, Z jenerasyonunun önemli değerlerinden biri olan şeffaflık ilkesini sağlayamaması, kullanıcı tabanında kayıplara yol açabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.