Hava Durumu

89 kişiye mezar olan lüks siteyle ilgili bir acı gerçek daha ortaya çıktı!

Diyarbakır'da depremde 1 bloku yıkılan, 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi ile ilgili soruşturma sürerken, kolonlarının kesildiği ileri sürülen alt kattaki spor salonuna ait olan havuzun görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, havuzun bulunduğu kısımda kolonun olmadığı görüldü. Öte yandan kolon kesme iddiasıyla soruşturulan spor salonunun 'açılış izin belgesi' olmadan faaliyetini sürdürdüğü ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2023 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2023 17:19
https://www.webursa.com
89 kişiye mezar olan lüks siteyle ilgili bir acı gerçek daha ortaya çıktı!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 6 Şubat depremlerinde Diyarbakır'da yıkılan binalardaki kusurların tespitine ilişkin başlattığı soruşturma, Deprem Soruşturma Bürosunda görevli bir Başsavcıvekili ve üç Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülüyor. B bloku tamamen yıkılan ve D blokunun ise bir kısmının yıkılarak 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria İş Merkezi ve bloklarına ait soruşturma kapsamında 'yapım kusurları ve kolon kesme' iddialarına ilişkin, aralarında müteahhitlerin ve işletmecilerin de bulunduğu 11 zanlı 'olası kastla öldürmek' suçundan tutuklandı, 3 firari şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

HAVUZUN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandna kolonlarının kesildiği ileri sürülen alt kattaki spor salonuna ait olan havuzun görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, yaklaşık 2 metre derinliği olan havuzun bulunduğu geniş alanda kolonların olmadığı görüldü. Kentteki soruşturmalarda, yapım kusurları ve kolon kesme iddialarına ilişkin bugüne kadar aralarında müteahhitlerin de bulunduğu 17 kişi 'olası kastla öldürmek' suçundan tutuklandı, 23'ü adli kontrolle 25 kişi serbest bırakıldı, 4 firari şüphelinin yakalanmasına çalışılıyor.

AÇILIŞ İZİN BELGESİ YOKMUŞ

Spor salonu üyelik kaydı bulunan bir Cumhuriyet Savcısının da tanık olarak ifade verdiği ve havuza ait görüntüleri sunduğu soruşturma dosyasına Diyar Galeria B blokunun depremde yıkılma anına ait yeni görüntüler de eklendi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne yazı göndererek soruşturmaya konu spor salonu ile ilgili bilgileri istemişti. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından cevaben gönderilen ve soruşturma dosyasına konulan yazıda "Diyarbakır Galeria İş Merkezinde faaliyet gösteren Bluezone ve Colesium isimli spor salonlarının Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliğinin 6'ncı maddesi gereğince istenilen belgeleri tamamlamadıklarından dolayı il müdürlüğümüzce 'Açılış İzin Belgesi' verilmediği ve söz konusu spor salonlarına ait üye bilgileri müdürlüğümüzde bulunmamaktadır" denildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişiye gönderdiği delillerin listesine, Diyar Galeria İş Merkezi'nin yanında 2012 yılında yapılan Oryıl My Office bloklarının dosyasını da ekleyerek bilirkişiden "Oryıl My Office'nin temel kazma esnasında otopark yapılırken derinden kazılmış olması ihtimali ve bu durumun Diyar Galeria İş Merkezi'nin temeline zarar verip vermediği, bu durumun tespitinin mümkün olup olmadığı hususları hakkındaki değerlendirmelerin rapor tanzimi konusunda dikkate alınmasını" istedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.