Hava Durumu

Başlarına konan ödül 23 milyon TL! İşte her yerde aranan Bursa nüfusuna kayıtlı teröristler...

İçişleri Bakanlığı'nın 5 farklı kategoride oluşturduğu 'aranan terörist listesi'ne göre, DEAŞ, FETÖ ve PKK gibi 14 ayrı terör örgütünden binlerce teröristin yakalanması için çalışmalar sürüyor. Söz konusu listede Bursa nüfusuna kayıtlı 1 PKK'lı, 1 DHKP-C'li, 1 DEAŞ'lı ile kumpas savcısı Zekeriya Öz dahil 10 da FETÖ'cü yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2024 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2024 13:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Başlarına konan ödül 23 milyon TL! İşte her yerde aranan Bursa nüfusuna kayıtlı teröristler...

İsmail ARSLAN / weBursa.com

Resmi Gazete'nin 31 Ağustos 2015 tarihli sayısında yayımlanan 'Terörle Mücadele Kanunu Kapsamına Giren Suçların Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik' ile terörle mücadelede yeni bir dönem başlamıştı. Başta ABD olmak üzere birçok ülkede uygulanan para ödülü sistemiyle İçişleri Bakanlığı, aranan teröristleri liste haline getirmiş, 'Kırmızı', 'Mavi', 'Yeşil', 'Turuncu' ve 'Gri' olmak üzere 5 ayrı kategoride listelemişti.

Bakanlık, yakalanmalarına katkı sağlayanlara da 500 bin liradan 10 milyon liraya kadar para ödülü verileceğini duyurmuştu.

14 FARKLI ÖRGÜT

Listeye göre, PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C, MLKP, El Kaide, Hizbullah, MKP, TKP, TİKB, THKP-C Acilciler, İslami Hareket Örgütü, Tevhid-Selam Kudüs Ordusu ve Vasat Terör Örgütü olmak üzere toplam 14 ayrı terör örgütünden binlerce kişi aranıyor.  

BURSA NÜFUSUNA KAYITLI 14 TERÖRİST

Söz konusu listeye, Bursa nüfusuna kayıtlı 14 terörist girdi. Listeye göre DEAŞ üyesi Ali Bora isimli terörist kırmızı kategoride, FETÖ üyeleri İsmail Yılmaz, Murat Küçükdüğenci, Ahmet Akıskali ve İsmail Yılmaz yeşil kategoride, PKK'lı terörist  Arzu Kahrıman ile yine FETÖ üyesi Turan Kılıç turuncu kategoride bulunuyor. 

LİSTEDE KUMPASCI SAVCI DA VAR

Gri kategoride aranan teröristler listesinde ise kamuoyunun da yakından tanıdığı örgütün bir numaralı kumpasçı savcısı Zekeriya Öz, Faruk Keskin, Fatih Kanburoğlu, Selçuk Adıgüzel, Nejat Polat ve Ertan Dapu bulunuyor. Aynı listede DHKP-C üyesi Ilgın Güler isimli terörist de yer alıyor.  

Bakanlığın, 14 teröristin başına koyduğu toplam ödül ise 23 milyon 500 bin TL.

KIRMIZI, MAVİ, YEŞİL...

Aranan teröristler 5 farklı listede yer alıyor. Kırmızı listedekiler için 10 milyon, mavi listedekiler için 3 milyon, yeşil listedekiler için 2 milyon, turuncu listedekiler için 1 milyon ve gri listedekiler için 500 bin lira ödül verecek olan İçişleri Bakanlığı, teröristleri ihbar edenlerin kimliklerini de deşifre etmiyor.

Öte yandan PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan ve Cemil Bayık, FETÖ lideri Fethullah Gülen, darbe girişiminden sonra sırra kadem basan Adil Öksüz, DHKP-C liderleri Musa Aşoğlu ve Zerrin Sarı gibi terör örgütlerinin üst düzey yöneticileri, 10 milyon liraya kadar ödül verilen kırmızı listede yer alıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.