Hava Durumu

Bir ilimizde 'gizemli hastalık' paniği! Ağızlardan kan geliyor, 15 dakika içinde can alıyor!

Kars'ta hayvancılıkla geçimini sağlayan bir köyde, 10 günde 70'e yakın buzağı öldü. Ölümlerin 15 dakika içinde gerçekleştiğini söyleyen besiciler "Bir anda ağızlarından burunlarından kan geliyor. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Böyle bir hastalık bugüne kadar görülmemiş" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2023 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2023 12:56
https://www.webursa.com
Bir ilimizde 'gizemli hastalık' paniği! Ağızlardan kan geliyor, 15 dakika içinde can alıyor!

Kars'a bağlı Cumhuriyet köyünde bugüne değin daha önce görülmemiş bir hastalık ortaya çıktı. Köy sakinlerinin besicilikle geçimini sağladığı köyde, olağandışı buzağı ölümleri gerçekleşti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, şap hastalığına karşı aşılama yaptı. Yaklaşık bin 500 büyükbaş hayvanı olan köyde ilk aşılamanın ardından buzağı ölümleri başladı. Son 10 günde köydeki besicilere ait 70'e yakın buzağı öldü. Köylüler, ölen buzağıları el arabalarıyla araziye bırakırken, hastalık belirtisi olan hayvanlar ahırlarda ayrı bölümlere konularak önlem alındı. Buzağı ölümleri üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, köye gelip numune aldı. Tahlil sonucu buzağıların ölüm sebebi belirlenip tedaviye başlanacak.

'15 DAKİKA İÇİNDE ÖLDÜRÜYOR'

Son bir haftada 10 buzağısının öldüğünü belirten Altın Salik, "Buzağıları 15 dakika içinde öldürüyor. Bir anda ağızlarından burunlarından kan geliyor. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Böyle bir hastalık bugüne kadar görülmemiş. Şap deniyor, veba da olabilir diyorlar ama biz bilemiyoruz. Süt de gitti, mal da gitti. Mandıralara da borçlu kaldık. Şu ana kadar 25 buzağıdan 10'u öldü, kalan 15'i de yaşar mı yaşamaz mı bilemiyoruz" dedi.

Nihat Salgar da "Tarım İl Müdürlüğü konuyla ilgileniyor. Veteriner gönderdi, numune aldılar, Ankara’ya gönderiyorlar ona göre bir yol çizecekler" diye konuştu.

'HAYVANLARIN BİR SAAT ÖMRÜ VAR MI BİLMİYORUZ'

Köylülerin zor durumda olduğunu belirten Cenk Salik ise "Köylünün tek kazancı danaydı, o da gitti. Adeta kıyameti yaşıyoruz. Bu hastalık öyle bir şey ki rüzgarla, havayla her türlü geliyor. İthalden gelen hayvanlardan da gelmiş olabilir" dedi.

Krediyle büyükbaş hayvan aldıklarını anlatan Seringül Samar (70) ise şunları söyledi:

Oğlum bankadan para çekti, mal aldı ama işte böyle mağdur oldu. Hastalığı yeni başlayanları soğuk suyla yıkadık, ateş düşürücü vurduk. Yaptığımız işler hastalığa önleyici olmadı. Hayvanların bir saat ömrü var mı yok mu onu da bilmiyoruz. Bizim 10 tane buzağı öldü. Bir tane de inek ölmüş o da arazide kalmış.

'ÖLÜMLERİN SEBEBİ BELLİ DEĞİL'

Cumhuriyet köyü muhtarı Akın Salik, "Bazı teleflerimiz oldu. Tarım ve Orman Müdürlüğü, birinci aşısını yaptı, ikinci aşıya gelene kadar bu aradaki süreçte hızlı bir şekilde bu hastalık yayılmaya başladı. Ölümlerin sebebi belli değil. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, tahlil sonuçlarına göre tedavisine başlayacaklar. Hayvan sağlığı şube müdürlüğü ile görüştük, istişare içindeyiz. Onlar da bir an önce çözüm bulmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.