Hava Durumu

Deprem tahminleri tutan Naci Görür'den Bursa sözleri! 'Stres birikiyor...'

Kahramanmaraş depremini önceden tahmin eden Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde beklenen depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Marmara depreminin tek bir ili değil, tüm bölgeyi etkileyeceğini belirten Görür, "Bursa, Balıkesir, Çanakkale bölgelerinde depremler olur stres birikiyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2023 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2023 12:17
https://www.webursa.com
Deprem tahminleri tutan Naci Görür'den Bursa sözleri! 'Stres birikiyor...'

Prof. Dr. Derin Orhon ile birlikte tv100’de ekrana gelen “Sesimi Duyan Var Mı?” programına katılan Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde beklenen depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Görür, “Kahramanmaraş’ta ve Gaziantep’te büyük depremler oldu. Bu büyük depremler Türkiye’yi 7 metreye yakın bir şekilde güneye doğru hareket ettirdi. Hareket eden bizim Anadolu levhası. Hareket ettiği sınır ise Doğu Anadolu fayı. Böyle büyük bir hareket söz konusu olursa o levhanın içinde olan irili ufaklı fayların özellikle sınır faylara da herhangi bir şekilde enerji transfer etmek suretiyle oradaki stres alanında önemli değişikliklere neden olur" dedi. 

Görür şöyle devam etti:

"Bir anlamda Doğu Anadolu Fayı’nın bulunduğu alanın dengesi bozuldu. Bu Anadolu levhasının içerisindeki irili ufaklı faylarda da elbette ki denge bulmak için kimi deprem üretmeye başlayacaktır.

Özellikle Sivas, Kayseri, Bingöl arası ve Adana yöresi hatta Kıbrıs’ta irili ufaklı depremler olursa sürpriz olmayacaktır ama ‘Şu tarihte, şu kadar büyüklüğünde deprem olacak’ diyemiyoruz. Kayseri’de fazla deprem görüyorsanız bu Kahramanmaraş depreminin sonucudur.”

“MARMARA’NIN KUZEYİNDE DEPREM BEKLİYORUZ”

Marmara Bölgesi’nde özellikle denizin içerisinde deprem beklediklerini ifade eden Naci Görür, “Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde denizin içerisinde bir deprem bekliyoruz. İstanbul etkilenecek diye beklesek de güney kolunda da stres birikiyor ve güney kolda kimi parçalar var ki en son depremlerini 1800’lü yıllarda yapmıştır. Marmara Bölgesi’nin özellikle batısında Silivri ile Tekirdağ arasında olan yerlerde 4.0 büyüklüğünde veya 4.0 büyüklüğünün altında sık sık depremler olur.

Bunlar bir anlamda tektonik faylara bağlı depremler değildir. O bölgede denizin dibinden yani arzın içinden önemli miktarda gaz çıkışları olur. Marmara’da olan her deprem de Kuzey Anadolu Fayı’nın içerisindedir.

GÜNEY KOLDA BURSA...

Güney kolda Bursa, Balıkesir, Çanakkale bölgelerinde depremler olur, onlar ise Kuzey Anadolu Fayı’nın güney koluyla ilgilidir. Marmara depremi tek bir ili değil o bölgeyi de etkileyecektir. Yani bölge Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolundan çok uzak bir bölge değil” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.