Hava Durumu

Marmara'da korkutan deprem!

Son günlerde sık sık depremlerin yaşandığı Marmara, bir kez daha sallandı. Kandilli Rasathanesi verilerine göre Marmara Denizi'nde 3.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 17:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Marmara'da korkutan deprem!

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre; Marmara Denizi'nde 3.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bazı bölgelerde hissedilen deprem kısa süreli paniğe neden oldu. 

MARMARA DENİZİ’NDE SON 1 AYDAKİ DEPREMLER

Marmara Denizi üzerinde son bir aydaki depremlere bakıldığında, en büyük deprem 4 Aralık’ta Gemlik Körfezi açıklarında 5,1 büyüklüğünde gerçekleşti.

Bu tarihte yaşanan deprem Bursa, Yalova, Kocaeli ve İstanbul’da birçok noktadan hissedildi. Aynı gün birbirine yakın noktalarda 3,1, 3,2, 3,3, 3,5 ve 4,5 büyüklüğünde depremler de meydana geldi.

Bu depremin ardından 6 Aralık'ta da Gemlik Körfezi, Mudanya yakınlarında 3,1 büyüklüğünde, 9 Aralık’ta Çınarcık’ta 3 büyüklüğünde, 13 Aralık’ta ise yine Gemlik Körfezi'nde 3,7 büyüklüğünde depremler oldu.

En son Yalova Çınarcık’ta 17 Aralık'ta meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki deprem Bursa, İstanbul ve Kocaeli gibi birçok il ve ilçeden de hissedildi.

DEPREM NEDİR?

Tektonik kuvvetlerin veya volkan faaliyetlerinin etkisiyle yer kabuğunun kırılması sonucunda ortaya çıkan enerjinin sismik dalgalar hâlinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzünü kuvvetle sarsması olayıdır.

FAY NEDİR?

Tektonik hareketlerin etkisiyle yer kabuğunun kırılarak yer değiştirmiş kısmı. Fay düzlemi üzerindeki hareketin şekline göre fayları; eğim atımlı ve doğrultu atımlı biçiminde ikiye ayırmak mümkündür. Eğim atımlı faylar hareket eden blokların yönü esas alınarak normal fay, ters fay, bindirme fayı gibi adlar almaktadır. Doğrultu atımlı faylar ise, karşı blokun hareket yönüne göre sağ yanal atımlı veya sol yanal atımlı faylar olarak adlandırılır.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ VE ŞİDDETİ

Kamuoyunda deprem büyüklüğü ve şiddetine yönelik kavramların kullanımında sıklıkla yanlışlıklar yapılabilmektedir.

Depremin Büyüklüğü: Depremin ortaya çıkardığı toplam enerjiyi karakterize eden, aletsel ölçüm ve hesaplama sonucunda bulunan değerdir.

Depremin Şiddeti: Depremlerin insanlar, çevre, yapılar ve doğa üzerinde meydana getirdiği etkiler, hasarlar veya değişimlerin gözleme dayalı olarak derecelendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Dolayısı ile; deprem sonrası sismoloji merkezleri tarafından açıklanan değerler depremin «büyüklüğünü» ifade etmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.