Hava Durumu

Oy pusulalarında kafa karıştıran görüntü! YSK'dan son dakika açıklaması geldi...

Türkiye seçim heyecanını yaşarken İstanbul'da ve Giresun'da sandığa giden vatandaşlar tarafından ortaya çıkarılan görüntüler, akıllarda soru işaretlerine sebep oldu. Bazı pusulalara mühürlerin Cumhur İttifakı Adayı Erdoğan’ın üzerine gelecek şekilde pusulanın arkasından vurulduğu görüldü. YSK'dan yapılan açıklamada bu şekildeki oy pusulalarının geçerli sayılacağı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2023 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2023 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Oy pusulalarında kafa karıştıran görüntü! YSK'dan son dakika açıklaması geldi...

Türkiye, bugün saat 08.00 itibarıyla Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimi için oyunu kullanmaya başladı. Cumhurbaşkanının ve milletvekillerinin belirleneceği seçimin başlaması ile birlikte de Türkiye'nin farklı bölgelerinden çeşitli haberler gelmeye başladı.

Giresun’da Merkez Mustafa Kemal Ortaokulu'nda ve İstanbul'da bazı okullarda oy pusulalarının arka tarafına vurulması gereken mührün, ön tarafından belli olduğu tespit edildi. Cumhurbaşkanı oy pusulasının arka tarafına basılmasının zorunlu olunduğu mührün, adaylardan biri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının altına gelmesi tepkilere neden oldu.

OYLAR GEÇERLİ Mİ?

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Seçim Bürosu, bu durum ile ilgili YSK’ya başvurdu. YSK’dan bu konuda karar alınmasına gerek olmadığı, bu durumun 135 sayılı genelgede açıkça düzenlendiği ve oy pusulaların geçerli sayılacağı belirtildi.

TİP Seçim Bürosu’nun açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

YSK’nin belirttiği 135 sayılı genelgenin 41/2-ç maddesi; “Aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz (…) oy pusulasının arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi” hükmünü içermektedir.

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere; oy pusulasının arkasına sandık kurulu tarafından basılan mührün ön tarafa mürekkep izi şeklinde yansımasından dolayı o adaya oy verilmiş olduğunun anlaşılamayacağı, diğer adaya vurulan mühür sonrasında bu yansıma izinden kaynaklı pusulanın geçersiz kabul edilemeyeceği açıkça belirtilmiştir.

OYLAR GEÇERLİ KILINACAK

Oy pusulasının arkasına vurulan sandık kurulu mührü nedeniyle pusulanın ön yüzünde meydana gelen mühür yansıma izinin, o pusulanın geçersiz sayılmasına sebebiyet vermeyeceğini önemle duyurmak istiyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.