Hava Durumu

Restoran, otobüs, konut! İşte yeni yılda devreye girecek düzenlemeler...

1 Ocak itibarıyla bazı yeni düzenlemeler hayata geçecek. Restoran, lokanta ve kafeler kapı önlerine fiyat listesi koyacak. Günlük kiralık evler için belge almak zorunlu olacak. İşte yeni yılla birlikte devreye girecek düzenlemeler...

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2023 17:41
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2023 17:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.webursa.com
Restoran, otobüs, konut! İşte yeni yılda devreye girecek düzenlemeler...

Yeni yılda konut kiralamadan, restoranlarda fiyat düzenlemesine kadar bir dizi uygulama hayata geçiyor.

RESTORANLAR FİYATI GİRİŞE KOYACAK

Restoran, lokanta ve kafeler ve yiyecek-içecek hizmeti sunulan diğer işletmeler artık fiyat tarifesini işyerinin giriş kapısının önüne koymak zorunda olacak. Liste ayrıca masaların üzerinde de yer alacak.

Yazılar ve fiyat, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde olacak. Düzenlemeyle, tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor..

KONUT KİRALAMADA YENİ DÖNEM

1 Ocak 2024'ten itibaren turizm amaçlı konut kiralamalarında da yeni dönem başlayacak.

Kayıt dışılığı engellemek amacını taşıyan düzenlemeyle konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik sözleşmeden önce izin belgesi alınacak.

İzin belgesi bulunmadan konutlarını bu amaçla kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak.
İzin belgesi alarak faaliyette bulunabilmek için 15 gün süre verilecek.

Bu süre sonunda izin belgesi almadan kiralamaya devam edenlere 500 bin lira idari para cezası kesilecek.

OTOBÜSLERE ARAÇ TAKİP CİHAZI

Yolcu taşımacılığında da yeni dönem başlıyor. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslere araç takip cihazı takma şartı getirildi.

Taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde "Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi"ne elektronik ortamda iletilecek.

YURT DIŞI TELEFON KAYDI DÜZENLEMESİ

Bir başka düzenleme de yurt dışından ithal edilen ya da yolcu beraberinde getirilen cep telefonları için hayata geçiyor.

Cep telefonu IMEI numaraları kayıt işlemleri, ithalatçı ya da imalatçı için tahsis edilen hesap ile gerçekleştirilecek. Yetkisiz hesaplar IMEI kaydı yapamayacak.

İNŞAAT DEMİRİNE SIKI TAKİP

İnşaat demiriyle ilgili takip düzenlemesi devreye alınıyor. İnşaat demirleri, üretim ve ithalat aşamasından binalarda kullanım aşamasına kadar izlenecek.

Sistem verileri, bakanlıkların bilgi sistemine aktarılacak. Bu adımla kalitesiz demir kullanımınI engellemek hedefleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.