Hava Durumu

Yeni araştırma: 'Kediler sahibinin sesini ayırt edebiliyor!'

Sevimli dostlarımızla iletişim kurmak için birçok yollar deniyoruz. Animal Cognition Dergisi’nde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, kedilerin sahibinin sesini yabancıların sesinden ayırt edebildiğini ve söylenenleri anladıklarını ortaya koydu. Yapılan deneyde kediler, sahibinin sesini duyunca kuyruklarını sallamak, kulaklarını döndürmek gibi hareketlerle tepki verirken yabancıların sesi dinletildiğinde tepki vermediği görüldü.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2022 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2022 13:17
https://www.webursa.com
Yeni araştırma: 'Kediler sahibinin sesini ayırt edebiliyor!'

Kedilerle iletişim kurarken bizi anlamadığını düşünüyoruz ancak Animal Cognition Dergisi’nde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, kedilerin sahibinin sesini yabancıların sesinden ayırt edebildiğini ve söylenenleri anladıklarını gösterdi.

Hayvan davranışlarını inceleyen kedi aşığı Charlotte de Mouzon, kariyerini kedi-insan bağını anlamaya adamış bir bilim insanı. Fransa, Bordeaux’daki evcil hayvan hizmeti şirketi EthoCat için çalışan De Mouzon, çeşitli ırklardan evcil kedileri daha iyi anlamak için bu konuda bir dizi deney tasarladı.

KEDİLERE SAHİPLERİNİN VE YABANCILARIN SESLERİ DİNLETİLDİ

Deneyde, kedilere sahiplerinin ve yabancıların sesleri dinletildi. Kediler tanıdık bir ses duyduklarında, kuyruklarını sallamak, kulaklarını döndürmek ve tırmıklarken durmak gibi ince fakat belirgin şekillerde tepki verdi. Kediler, sahipleri diğer insanlarla konuşurken veya yabancıların sesleriyle çağrıldıklarındaysa böyle bir tepki göstermedi. Çalışma, kedilerin sahiplerinin seslerini tanıyabildiğini ve yanıt verebildiğini gösteren ilk çalışmalardan biri.

“Her sahiple kedisi arasında gelişen özel bir iletişim var” diyen Paris Nanterre Üniversitesi’nde araştırmacısı Mouzon, “Onlarla farklı şekillerde konuşmamıza verdikleri tepkiler, beslenme barınma ihtiyaçları haricinde de onlar için ne kadar önemli olduğumuzu gösteriyor” ifadesini kullandı.

OYUN OYNAMAK İSTİYOR MUSUN?

Konuşma, insanlar için önemli bir iletişim biçimi olduğundan, de Mouzon, kedilerin sahiplerinin onlarla ne zaman konuştuğunu bilip bilmediğini ve yabancılara farklı tepki verip vermediklerini bilmek istedi.

De Mouzon, deneyde yer alması için Bordeaux’daki 16 kedi sahibini bir araya getirdi. İlk önce sahiplerin “Oyun oynamak istiyor musun?”, “Bir ziyafet ister misin?” ve “Sonra görüşürüz” gibi cümlelerini kaydetti. Sesler, bir kez kediyle konuşuyormuş gibi ve bir kez de bir insanla konuşuyormuş gibi olmak üzere iki kez kaydedildi.

Deneyin bir sonraki aşaması hayvanların rahat olduğu ve doğal tepkiler verdiği kedilerin kendi evlerinde gerçekleştirildi. Her evde, kedinin tepkilerini videoya kaydederken, hem kedinin sahibinin hem de yabancıların aynı cümleleri söylediği ses kayıtları dinletildi.

Kediler, sahipleri kediye yönelik konuştuğunda tepki verirken insandan insana konuşmaya yanıt vermediler. Ayrıca, bir yabancının sesi olduğunda hem insan-kedi konuşması hem de insan-insan konuşmasına tepki göstermediler. De Mouzon, bunun kedilerin sahiplerinin onlarla konuştuklarında bunu anladıklarını gösterdiğini söylüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.